Strategie inwestycyjne i analiza wskaźnikowa - 3 - Strategia Oceny Punktowej - 1
opublikowany 2010-04-18 02:53:20 przez: GPG
J. Piotroski w swoich badaniach przedstawił strategię wykorzystującą koncepcję inwestowania w spółki, które charakteryzują się wysokim ilorazem ich wartości księgowej do wartości rynkowej.
J. Piotroski w swoich badaniach przedstawił strategię wykorzystującą koncepcję inwestowania w spółki, które charakteryzują się wysokim ilorazem ich wartości księgowej do wartości rynkowej (wskaźnik BV/P). Zauważył on, że choć istnieją badania potwierdzające możliwość uzyskania ponadprzeciętnych zwrotów tworząc portfel zawierający spółki o wysokim BV/P, to zwykle rozkład otrzymywanych zysków jest silnie asymetryczny – istnieje kilka spółek generujących wysokie zyski i wiele spółek, których akcje przynoszą inwestorowi straty. Piotroski postawił tezę, że te nisko wyceniane spółki są zwykle rzadko opisywane przez analityków, a ponadto często przechodzą trudności finansowe. Według autora strategii Oceny Punktowej, te dwa czynniki sprawiają, że dla oceny bieżącej sytuacji finansowej spółki oraz jej perspektyw rozwoju wystarczą podstawowe wskaźniki z obszarów zadłużenia, płynności, zyskowności oraz informacje o zdolności generowania przez spółkę przepływów pieniężnych. Strategia OP wykorzystuje 9 binarnych wskaźników opisanych poniżej (uwzględniających dane finansowe za pełny rok sprawozdawczy).
- F_ROA: przyjmuje wartość 1, jeżeli stosunek zysku netto (z wyłączeniem zysków oraz strat nadzwyczajnych) do sumy aktywów z początku okresu sprawozdawczego (return on assets, ROA) jest dodatni, 0 w przeciwnym przypadku.
- F_ΔROA: przyjmuje wartość 1, jeżeli ROA z danego okresu jest większy od ROA z okresu poprzedniego, 0 w przeciwnym przypadku.
- F_CFO: przyjmuje wartość 1, jeżeli stosunek operacyjnych przepływów pieniężnych (cash flows from operations, CFO) do sumy aktywów z początku okresu sprawozdawczego jest dodatni, 0 w przeciwnym przypadku.
- F_ACCRUAL: przyjmuje wartość 1, jeżeli CFO > ROA, 0 w przeciwnym przypadku.
- F_ΔLEVER: przyjmuje wartość 1, jeżeli stosunek poziomu długoterminowego zadłużenia (leverage) do średniej sumy aktywów zmniejszył się w stosunku do poprzedniego okresu, 0 w przeciwnym przypadku.
- F_ΔLIQUID: przyjmuje wartość 1, jeżeli stosunek aktywów krótkoterminowych do krótkoterminowych zobowiązań (current ratio, wskaźnik płynności bieżącej) zwiększył się w stosunku do poprzedniego okresu, 0 w przeciwnym przypadku.
- EQ_OFFER: przyjmuje wartość 1, jeżeli spółka nie dokonała w badanym roku emisji akcji zwykłych, 0 w przeciwnym przypadku.
- F_ΔMARGIN: przyjmuje wartość 1, jeżeli marża brutto na sprzedaży (gross margin, względna, w relacji do przychodów ze sprzedaży) wzrosła w stosunku do poprzedniego okresu, 0 w przeciwnym przypadku.
- F_ΔTURN: przyjmuje wartość 1, jeżeli stosunek przychodów ze sprzedaży do sumy aktywów z początku badanego okresu (asset turnover ratio, wskaźnik rotacji aktywów) zwiększył się w stosunku do poprzedniego okresu, 0 w przeciwnym przypadku.