Strategie inwestycyjne i analiza wskaźnikowa - 3 - Strategia Wielu Wskaźników - 1
opublikowany 2010-04-18 01:47:02 przez: GPG
N. Baker i R. Haugen opracowali strategię inwestycyjną, bazując na 41 czynnikach z obszaru ryzyka, płynności, wyceny, potencjału wzrostowego , historii cen oraz informacji o sektorach. Z tego względu można określić strategię Wielu Wskaźników jako szeroką.
N. Baker i R. Haugen opracowali strategię inwestycyjną, bazując na 41 czynnikach z obszaru ryzyka (10 czynników), płynności (4 czynniki), wyceny (10 czynników), potencjału wzrostowego (9 czynników), historii cen (7 czynników) oraz informacji o sektorach (1 zmienna zerojedynkowa). Z tego względu można określić strategię Wielu Wskaźników jako szeroką. Strategię należy zakwalifikować jako mieszaną z uwagi na wykorzystanie takich miar jak na przykład współczynnik beta. Wykorzystując dane miesięczne od stycznia 1979 r. do grudnia 1993 r. dla ok. 3000 spółek należących do indeksu Russell 3000, Baker i Haugen wykazali, że 11 spośród badanych czynników było istotnie skorelowane z ponadprzeciętnymi stopami zwrotu (mierzonymi jako różnica stopy zwrotu z akcji badanej spółki i stopy zwrotu z indeksu S&P 500) zarówno w całym badanym okresie, jak i osobno w dwóch podokresach (od stycznia 1979 r. do czerwca 1986 r. oraz od lipca 1986 r. do grudnia 1993 r.). Były to:
- Ponadprzeciętna stopa zwrotu z ostatniego miesiąca (korelacja tej miary ze stopą zwrotu z kolejnego miesiąca była ujemna, co autorzy strategii Wielu Wskaźników tłumaczyli tendencją cen akcji do powrotu do średniej w krótkim okresie).
- Ponadprzeciętna stopa zwrotu z ostatnich 2 miesięcy (korelacja tej miary ze stopą zwrotu z kolejnego miesiąca była ujemna, co autorzy tłumaczyli, podobnie jak wyżej, tendencją cen akcji do powrotu do średniej w krótkim okresie).
- Ponadprzeciętna stopa zwrotu z ostatnich 6 miesięcy (korelacja tej miary ze stopą zwrotu z kolejnego miesiąca była dodatnia, co autorzy tłumaczyli tendencją cen akcji do tworzenia trendów w średnim okresie).
- Ponadprzeciętna stopa zwrotu z ostatnich 12 miesięcy (korelacja tej miary ze stopą zwrotu z kolejnego miesiąca była dodatnia, co autorzy tłumaczyli tendencją cen akcji do tworzenia trendów w średnim okresie).
- Całkowity wolumen obrotów z ostatniego miesiąca wyrażony jako procent kapitalizacji rynkowej (korelacja tej miary ze stopą zwrotu z kolejnego miesiąca była ujemna, ale autorzy nie podali jasnej interpretacji tego faktu).