Strategie inwestycyjne i analiza wskaźnikowa - 3 - Strategia Wielu Wskaźników - 4
opublikowany 2010-04-18 02:01:38 przez: GPG
N. Baker oraz R. Haugen zbudowali i przetestowali strategię inwestycyjną bazującą na 41 czynnikach z obszaru ryzyka, płynności, historii cen, wyceny, potencjału wzrostowego i informacji o sektorach. Z tego powodu można określić strategię Wielu Wskaźników jako strategię szeroką. (Kontynuacja...)
W swoich badaniach Baker i Haugen dokonali pomiaru poziomu zyskowności i ryzyka kilku różnych portfeli inwestycyjnych skonstruowanych przy uwzględnieniu różnego rodzaju praktycznych uwarunkowań ważnych dla inwestorów, które odzwierciedlono w założeniach opisanych poniżej.
- Inwestycje dokonywane są tylko w spółki indeksu Russell 1000 (podzbiór indeksu Russell 3000, obejmujący tylko spółki o największej kapitalizacji rynkowej).
- Maksymalna waga, jaką można przyznać spółce w portfelu wynosi 5% (krótka sprzedaż nie jest dozwolona – z tego względu strategię należy zaklasyfikować jako długą).
- Waga przyznana spółce nie może przekraczać procentowego udziału jej kapitalizacji w całkowitej kapitalizacji indeksu Russell 1000.
- Całkowita kapitalizacja rynkowa spółek działających w jednej branży wybranych do portfela nie może przekraczać 3% całkowitej kapitalizacji wszystkich spółek z tej branży.
- Zmiany składu portfeli dokonuje się kwartalnie, wartość akcji spółek usuniętych z portfela w ciągu roku nie może przekroczyć 20% - 40% jego wartości (w zależności od danego portfela),
- Inwestycje uwzględniają koszty transakcyjne.
- portfel G (Global minimum-variance portfolio), w którym minimalizowana była oczekiwana wariancja stóp zwrotu,
- portfel H (High-return portfolio), w którym maksymalizowana była oczekiwana stopa zwrotu,
- portfel L (Low-return portfolio), w którym minimalizowana była oczekiwana stopa zwrotu,
- portfel I (Intermediate-return portfolio), w którym oczekiwana stopa zwrotu dobrana została na poziomie pośrednim pomiędzy H i L.